Na czym polega praca detektywa?
Słowo: detektyw pochodzi od łacińskiego: detego, co oznacza: odkryć, wykryć, wyjawić. Kim jest detektyw? Jest osobą prowadzącą śledztwo metodami niejawnymi, zajmującą się tropieniem, obserwowaniem, śledzeniem. Każdy detektyw musi posiadać odpowiednią licencję na działalność, potwierdzającą jego kwalifikacje i uprawniającą do wykonywania zawodu. Oprócz wymaganych formalności, dobry detektyw powinien posiadać także cechy przydatne w pracy z ludźmi, jak empatia, łatwość nawiązywania rozmowy czy zdolność logicznego myślenia.
Czym zajmuje się detektyw? Przede wszystkim, skupia się na zbieraniu dowodów lub wyjaśnianiu konkretnych spraw. Detektyw może pracować w policji, ścigając tam osoby łamiące prawo, lub posiadać własną, prywatną praktykę, niekiedy o wąskiej specjalizacji (jak na przykład detektyw od zdrad Warszawa). Różnorodność spraw, jakimi zajmuje się detektyw, jest bardzo szeroka: od wykrywania zdrad czy nieprawidłowości finansowych po pomoc w sprawach kryminalnych czy zaginięciach osób.
Jak wygląda praca detektywa? Detektyw pozyskuje informacje istotne dla klienta, korzystając z najróżniejszych metod, jak:
• wykorzystanie sprzętu szpiegowskiego (w tym kamer i podsłuchów);
• pomoc informatorów i nawiązywanie kontaktów z ludźmi powiązanymi ze sprawą;
• śledzenie, obserwacja otoczenia.
Każdy detektyw zajmuje się zazwyczaj kilkoma zleceniami jednocześnie, jego praca jest zatem bardzo angażująca psychicznie i czasowo. Niekiedy detektyw musi pracować nocą lub nad ranem, dostosowując swój rozkład dnia do wymogów sprawy, którą się zajmuje. Praca detektywa to także praca w terenie, w środowisku klienta, wśród jego znajomych, miejscu pracy itp.